Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Słupsku
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w programie "Za życiem" w powiecie słupskim.

Regulamin
rekrutacji i uczestnictwa w programie "Za życiem"
w powiecie słupskim

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Słupsku pełni funkcję wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego w powiecie słupskim, zwanego dalej OKRO. Program został przewidziany do realizacji w latach 2022-2026.

§ 1.  Informacje o programie.

  1. Rządowy Program "Za życiem" realizowany jest przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogicznej w Słupsku, 76-200 Słupsk, ul. Fabryczna 1 na podstawie Porozumienia nr MEiN/2022/DWEW/1327, zawartego w dniu 21 kwietnia 2022 r. w Warszawie pomiędzy Ministrem Edukacji i Nauki reprezentowanym przez Joannę Wilewską – Dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej a Powiatem Słupskim reprezentowanym przez Pawła Lisowskiego – Starostę Słupskiego i Rafała Konona – Wicestarostę Słupskiego. Program obejmuje wieloaspektową i kompleksową pomocą  dziecko niepełnosprawne i zagrożone niepełnosprawnością od 0. roku życia do podjęcia nauki w  szkole oraz jego rodzinę.
  2. Program realizowany przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Słupsku obejmuje wieloaspektową i kompleksową pomoc  dziecku niepełnosprawnemu i zagrożonemu niepełnosprawnością od 0. roku życia do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku od 0 do 3 lat, oraz jego rodzinie. Skierowany jest do dzieci zamieszkujących na terenie Powiatu Słupskiego lub uczęszczających do placówek na terenie Powiatu Słupskiego.
  3. Celem Programu jest poradnictwo i kompleksowe wsparcie w zakresie opieki wielospecjalistycznej dziecka i jego rodziny.
  4. W ramach programu rządowego „Za życiem”  realizowane są zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w okresie od 0. roku życia do rozpoczęcia nauki w szkole, a także  w zależności od potrzeb dziecka dodatkowe zajęcia terapeutyczne i inne specjalistyczne.

§ 2. Postanowienia ogólne.

  1. Niniejszy regulamin określa zasady rekrutacji i uczestnictwa w Programie "Za życiem".
  2. Za realizację zadań OKRO odpowiada dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku, który pełni funkcję koordynatora OKRO w Powiecie Słupskim.
  3. Decyzję o przyjęciu danego uczestnika do Programu podejmuje Koordynator OKRO w powiecie słupskim.
  4. W ramach dokonywania oceny prawidłowości realizowanych  w ramach OKRO zajęć, dyrektor  ma prawo:
    1. do przeprowadzania czynności kontrolnych w zakresie prowadzonej przez specjalistów dokumentacji,
    2. do badania poziomu zadowolenia rodziców z jakości współpracy w ramach realizowanych przez specjalistów zajęć.

§ 3. Zakres wsparcia

  1. Program obejmuje następujące formy wsparcia  dla Uczestników Programu:
    1. Poradnictwo 
      1. udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka,
      2. wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom,
      3. prowadzenie akcji informacyjnych.  
    2. Wsparcie 
      1. wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej fizjoterapeutycznej,
      2. organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka na warunkach i w formach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 127 ust. 19 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, w wymiarze do 5 godzin tygodniowo
        dla danego dziecka oraz – w zależności od potrzeb dziecka – dodatkowych usług terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów;
    3. Koordynacja 
      1. koordynowanie korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu, w tym: zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach,
      2. monitorowanie działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom.

§ 4. Procedury postępowania.

  1. Nabór jest prowadzony w sposób jawny i  ciągły przez cały okres realizacji Programu.
  2. Zgłoszenia do Programu (załącznik nr 1) można składać w sekretariacie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku, ul. Fabryczna 1.
  3. Zajęciami specjalistycznymi w ramach OKRO obejmuje się:     
    1. w pierwszej kolejności – dzieci, u których zdiagnozowano poważne choroby lub niepełnosprawność, mające prawo do korzystania z pomocy w ramach Programu „Za życiem” z uwagi na posiadane zaświadczenie lekarskie o występowaniu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstało w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu;
    2. dzieci zaliczone do osób niepełnosprawnych na podstawie posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju,
    3. dzieci do ukończenia 3 roku życia zagrożone niepełnosprawnością na podstawie zaświadczenia lekarskiego (załącznik nr 2).
  4. Przyznawanie godzin zajęć specjalistycznych dla dzieci odbywa się na wniosek rodzica/opiekuna prawnego (załącznik nr 1), według następujących zasad:
    1. rodzice przedstawiają wraz z wnioskiem:
      1. jeżeli dziecko posiada – kserokopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenia o niepełnosprawności lub opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,
      2. w przypadku dziecka, które nie dysponuje  orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczeniem o niepełnosprawności lub opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju,  konieczne jest przedłożenie zaświadczenia lekarskiego (załącznik nr 2);
      3. kserokopię innej dokumentacji wskazującej na potrzebę objęcia dziecka zajęciami specjalistycznymi.
  5. Dyrektor analizuje zasadność wniosku i wydaje skierowanie do realizacji dodatkowych zajęć specjalistycznych w ramach OKRO.
  6. Rodzice zostają poinformowani  o możliwych dostępnych miejscach realizacji zajęć specjalistycznych, sposobie ich realizacji, w ramach skoordynowanej opieki nad dzieckiem i jego rodziną oraz o możliwości wsparcia w jednostkach udzielających pomocy dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzinom  na terenie powiatu słupskiego.
  7. Wszystkie zajęcia realizowane w ramach OKRO są bezpłatne i nie są pobierane od rodziców żadne dodatkowe opłaty.
  8. Z uwagi na ważne i uzasadnione merytorycznie przyczyny organizacyjne, istnieje możliwość wprowadzania nadzwyczajnych zmian w organizacji zajęć dla dzieci:
    1. dyrektor PPP w Słupsku – koordynator Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjnego-Opiekuńczego w Powiecie Słupskim może zmienić treść skierowania,
    2. o zmianie skierowania niezwłocznie zostaje powiadomiony rodzic lub opiekun oraz koordynator OKRO w placówce realizującej zajęcia dla dziecka.

§ 5.  Zasady organizacji zajęć.

  1. W ramach OKRO ustala się następujące zasady organizacji zajęć:
    1. Zajęcia specjalistyczne w ramach OKRO realizowane są od poniedziałku do soboty w poradni i w miejscu wskazanym przez specjalistów zatrudnionych w Programie.
    2. Zajęcia z dzieckiem i jego rodziną realizują psychologowie, pedagodzy, logopedzi oraz inni specjaliści, których specjalność jest zgodna z niepełnosprawnością dziecka, posiadający przygotowanie pedagogiczne oraz kwalifikacje wymagane w systemie oświaty, przygotowani do realizacji zajęć z dzieckiem niepełnosprawnym i zagrożonym niepełnosprawnością oraz jego rodziną.
    3. Działania podejmowane w ramach OKRO, w szczególności zajęcia prowadzone
      z dzieckiem i jego rodziną, prowadzone są według opracowanej dokumentacji.
    4. Każde dziecko objęte zajęciami w ramach OKRO ma przydzielonego opiekuna OKRO, który jest odpowiedzialny za organizację i realizację procesu terapeutycznego oraz prawidłowy obieg dokumentów.
  2. W celu prawidłowej realizacji zajęć w ramach OKRO:
    1. Rodzic zobowiązany jest do zgłoszenia planowanej nieobecności na zajęciach najpóźniej 2 dni robocze przed terminem wizyty.
    2. Należy niezwłocznie zgłaszać nieobecność wynikłą niespodziewanie.
    3. W sytuacji, gdy nieobecność dziecka przedłuża się, rodzic zobowiązany jest do informowania opiekuna OKRO lub sekretariat poradni na bieżąco.
    4. Brak kontaktu ze strony rodzica przy nieobecności dziecka dłuższej niż jeden miesiąc oznacza rezygnację z zajęć.
    5. Istnieje możliwość zawieszenia zajęć na czas hospitalizacji lub nieobecności związanej ze stanem zdrowia dziecka, po okresie którego dziecko może trafić na zajęcia innego specjalisty lub może mieć zajęcia w innych godzinach; decyzję o zawieszeniu zajęć podejmuje dyrektor PPP w Słupsku – koordynator OKRO, w miarę możliwości w porozumieniu z rodzicami i przekazuje ją rodzicom pisemnie.
    6. Specjalista OKRO nie jest zobowiązany do odpracowania zajęć wynikających
      z nieobecności dziecka.
    7. W przypadku terminów wizyt niewykorzystanych przez dzieci w związku z ich nieobecnością,  zajęcia mogą zostać zrealizowane przez inne dziecko (np. które nie skorzystało z planowych zajęć z powodu zgłoszonej nieobecności).
    8. W przypadku nieobecności specjalisty, powodującej brak realizacji kolejnych zajęć, koordynator OKRO w miarę możliwości organizacyjnych zapewnia zastępstwo.
    9. Za zgodą dyrektora, na pisemny wniosek Rodzica, istnieje możliwość czasowego, (przynajmniej 1-miesięcznego okresu) prowadzenia zajęć w trybie zdalnym z powodu braku możliwości udziału dziecka w zajęciach z uwagi na stan jego zdrowia (okresowe obniżenie odporności, przygotowania do zabiegów operacyjnych itp.) lub z innych wyjątkowych przyczyn.
    10. Zajęcia organizowane są w roku kalendarzowym – niezależnie od organizacji roku szkolnego.
    11. Rodzic zobowiązany jest do pozostania na terenie wskazanego miejsca realizacji zajęć w ramach OKRO podczas trwania zajęć z dzieckiem. Rodzic zapewnia dziecku opiekę podczas przebywania na korytarzu i w toalecie. Specjaliści nie mogą towarzyszyć dziecku podczas korzystania z toalety, ani w nieuprawniony sposób realizować procedur wykraczających poza ich kompetencje (np. medycznych);
    12. Zajęcia mogą zostać odwołane w przypadku, jeżeli dziecko wykazuje objawy infekcji lub gorszego samopoczucia, dotyczy to również wizyt domowych.
    13. Rodzic ma prawo do wglądu w dokumentację dziecka i do zapoznawania się
      z Indywidualnym Programem Wczesnego Wspomagania, oraz do konsultacji
      ze specjalistami w sprawach swojego dziecka. Rodzic podpisuje oświadczenie
      o zapoznaniu się z Regulaminem i zgodzie na przetwarzanie danych osobowych
      dla celów dokumentowania i organizacji zajęć w ramach OKRO zgodnie z wymogami ustawy o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1781 t.j.).

§ 6. Prawa i obowiązki uczestnika Programu.

  1. Uczestnik Programu zobowiązany jest do:
    1. systematycznego udziału w formach wsparcia w Programie, do których został zakwalifikowany,
    2. udzielenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w Programie,
    3. wypełniania ankiet ewaluacyjnych i monitoringowych w czasie trwania Programu,
    4. niezwłocznego informowania  koordynatora Programu oraz osoby prowadzącej zajęcia                  o przeszkodach uniemożliwiających udział w formach wsparcia przewidzianych w Programie,
    5. bieżącego informowania o wszystkich zmianach, które mogą mieć wpływ na udział i kwalifikowalność w Programie.
  2. Uczestnik Projektu ma prawo do:
    1. udziału we wszystkich formach wsparcia w Programie "Za życiem”, do których się kwalifikuje w miarę posiadanych wolnych miejsc,
    2. udziału w organizowanych spotkaniach i konsultacjach,
    3. otrzymania informacji o Programie,
    4. zgłaszania uwag dotyczących form wsparcia przewidzianych w Programie,
    5. możliwości osobistego kontaktu z koordynatorem Programu, terapeutami i innymi osobami.
  3. Wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy w  Słupsku, ul. Fabryczna 1 zastrzega sobie prawo skreślenia uczestnika Programu z listy uczestników w przypadku naruszenia przez niego niniejszego Regulaminu oraz zasad współżycia społecznego. 

§ 7.  

  1. Administratorem danych osobowych jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Słupsku, 76-200 Słupsk, ul. Fabryczna 1, tel. 598456085, e-mail: sekretariat@poradnia.slupsk.pl. i przetwarza dane osobowe rodziców oraz dane osobowe pozostałych członków rodziny i osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, wyłącznie w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonywania obowiązków Poradni w związku z realizowaniem przez nią celów statutowych w przedmiocie działalności na rzecz dzieci.
  2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku możliwy jest pod numerem tel. 887708702 lub adresem e-mail: cuw.iod@powiat.slupsk.pl

§ 8. Postanowienia końcowe.

  1. Szczegółowe informacje dotyczące organizacji pomocy w ramach OKRO można uzyskać telefonicznie lub są dostępne na stronie internetowej Poradni.
  2. W przypadku wątpliwości związanych z interpretacją Regulaminu, interpretacji wiążącej dokonuje dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku.
  3. Wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w niniejszym Regulaminie.
  4. Regulamin wchodzi w życie z dniem 14 czerwca 2022 r.

 

 

 

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 03_07_2022_18_52_21_regulamin_wokro_ppp.pdf (PDF, 703.55Kb) 2022-07-03 18:52:21 281 razy
2 regulamin_wokro_ppp.pdf (, 703.54Kb) 2022-07-03 18:21:39 1 raz
3 regulamin_wokro.pdf (, 703.54Kb) 2022-07-03 17:44:58 0 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Jolanta Kamińska 03-07-2022 17:44:58
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Jolanta Kamińska 03-07-2022
Ostatnia aktualizacja: Jolanta Kamińska 03-07-2022 18:52:21